POZEW  ZBIOROWY Aktualny stan Postępowań - 10 października 2024 r.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej organizator POZWU ZBIOROWEGO Gastronomów Polskich przeciwko Skarbowi Państwa informuje:

W Pozwie zbiorowym Nr 1 Restauratorów przeciwko Skarbowi Państwa PRZEŁOM!!! Można do niego jeszcze przystąpić do 5 listopada 2024 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie - XXV Wydział Cywilny na posiedzeniu 16 września 2024 r. zarządził Uzupełnienie Grupy Pozwu Zbiorowego Nr 1. i zakreślił termin 2 miesięcy dla NOWYCH UCZESTNIKÓW, którzy chcą jeszcze przystąpić do tego Pozwu.

AKTUALNY  STAN  POSTĘPOWANIA w sprawie Pozwu Zbiorowego Nr 1 na dzień 10 października 2024 r.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej jest organizatorem dwóch POZWÓW ZBIOROWYCH Gastronomów przeciwko Skarbowi Państwa.

POZEW ZBIOROWY Nr 1 został złożony do sądu okręgowego w Warszawie w dniu 8 listopada 2021 r. Obejmuje on dochodzenie szkód zarówno za okres pierwszych restrykcji, tj. od 13.03.2020 do 18.05.2020. jak i kolejnych, tj. od 24.10.2020 do 27.05.2021. W imieniu grupy Restauratorów Powodem w tym Pozwie jest Dorota Rydygier - Restauratorka z Krakowa - właścicielka Restauracji Voila.  Powodów reprezentuje Kancelaria Adwokacko – Radcowska DUBOIS i Wspólnicy.

POZEW ZBIOROWY Nr 2 został złożony do sądu okręgowego w Warszawie w dniu 29 grudnia 2023 r.  i obejmuje lokale, które zostały uruchomione po 13 marca 2020 r., ale przed 25 październikiem 2020 r., a dochodzenie szkód dotyczy tylko okresu drugiego lockdownu tj. od 24.10.2020 do 27.05.2021. W imieniu grupy Restauratorów Powodem w tym Pozwie jest Natalia Boniecka - reprezentująca Czeską Gospodę z Olsztyna. Powodów reprezentuje Kancelaria Adwokacko – Radcowska DUBOIS i Wspólnicy. To postępowanie jest na etapie wstępnym.

W dalszym ciągu można przystąpić zarówno do Pozwu Zbiorowego Nr 2 i do Pozwu Zbiorowego Nr 1 (tylko do 5 listopada 2024 r.).
Deklaracja przystąpienia do Pozwu Zbiorowego: https://pozewzbiorowy.iggp.pl
Wszelkie pytania dotyczące POZWÓW  ZBIOROWYCH proszę kierować WYŁĄCZNIE na adres: pozew@iggp.pl
Proszę śledzić wysyłane Newslettery i publikacje na stronie Izby: https://iggp.pl/pozew-zbiorowy

-------------------

CHRONOLOGICZNIE w POZWIE ZBIOROWYM Nr 1:

W Pozwie zbiorowym Nr 1 Restauratorów przeciwko Skarbowi Państwa PRZEŁOM!!! Można do niego jeszcze przystąpić do 5 listopada 2024 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie - XXV Wydział Cywilny na posiedzeniu 16 września 2024 r. zarządził Uzupełnienie Grupy Pozwu Zbiorowego Nr 1. i zakreślił termin 2 miesięcy dla NOWYCH UCZESTNIKÓW, którzy chcą jeszcze przystąpić do tego Pozwu.

Gotowe dokumenty już podpisane i skompletowane wraz z dokonaniem opłaty muszą być złożone w Izbie do 5 listopada 2024 r. Będą następnie przekazane do Kancelarii Dubois i Wspólnicy do 15 listopad 2024 r. Dokumenty muszą jeszcze zostać zweryfikowane przez Kancelarię. Możliwe jest jeszcze dołączenie do Pozwu przez te Podmioty, które są Członkami Izby, wypełniły Deklarację i opłaciły Pozew na zasadach zgodnych z Umową Pozwu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod nr tel 794 500 30.1

-------------------

W dniu 3 września 2024 r odbyło się Spotkanie Uczestników Pozwów Zbiorowych, w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnego stanu Procesu. W spotkaniu uczestniczyli Przedstawiciele Kancelarii DUBOIS i Wspólnicy. Sprawozdanie ze Spotkania znajduje się tutaj: https://iggp.pl/aktualnosci/najnowsze-informacje-na-temat-pozwow-zbiorowych-3-wrzesnia-2024

-------------------

W dniu 18 stycznia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Postanowienie o rozpoznawaniu sprawy pozew gastronomii polskiej (POZEW ZBIOROWY Nr 1) przeciwko Skarbowi Państwa w postępowaniu grupowym wszystkich poszkodowanych w lockdown nr 1 i 2. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie potwierdza spełnienie wymogów stawianych pozwowi zbiorowemu i konieczną jednolitość grupy, otwierając tym samym drogę do dalszego procedowania sprawy. Najprawdopodobniej Sąd wezwie strony do mediacji.

Równocześnie Premier RP Pan Donald Tusk wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który w 2020 roku złożył ówczesny Premier RP Pan Mateusz Morawiecki, a który to wniosek dotyczył tzw. nieuznawania odszkodowań. To oznacza dodatkowe otwarcie drogi do odszkodowań od Skarbu Państwa za ograniczenie swobody działalności gospodarczej w czasie pandemii COVID-19.

Cały proces jest monitorowany przez obecny Zarząd Izby.

-------------------

Kancelaria DUBOIS i Wspólnicy na wniosek IGGP wystąpiła 22 marca 2023 r. po raz kolejny o szybsze procedowanie postępowania do Sądu okręgowy w sprawie Pozwu Zbiorowego Nr 1. W odpowiedzi na ten Wniosek Sąd zakreślił stronom termin co do wypowiedzenia się w kwestii dalszego procedowania, który upływa nam 17 czerwca 2023 r. Kancelaria w dniu 12 czerwca 2023 r. złożyła w imieniu strony powodowej stanowisko na piśmie i wniosła o wydanie postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym , podnosząc argumentację, która była już składana w Pozwie i replice... Takie stanowisko Sądu nic nie wnosi, ale uniemożliwi zarzucenie Sądowi bezczynności w sprawie, bo jakiś ruch w aktach jest...

Ponadto Sąd wydał Zarządzenie wewnętrzne, aby przedstawić Sądowi w listopadzie 2023 r. akta sprawy w celu wyznaczenia terminu rozprawy zgodnie z kolejnością wpływu do Sądu. Wnioskujemy stąd, że dopiero w listopadzie 2023 r. wyznaczony zostanie Termin rozprawy, co może nastąpić np. w marcu 2024 r. Od ostatniej publikacji z 22 maja 2023 r. niewiele się jak widać zmieniło w kwestii tego Pozwu, poza przybliżonym terminem, kiedy zostanie ogłoszony Termin rozprawy. Można na to spojrzeć optymistycznie, jak twierdzi Kancelaria, że to jest w zasadzie dobra wiadomość, bo skraca nam czas o czekanie na pierwszą rozprawę, która miałaby charakter formalny. Pierwsze rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie będzie bowiem dotyczyło tego, czy w ogóle sąd zgadza się na rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. Mamy już przetarte prawomocnie szlaki w innych branżach, nic nie powinno więc wskazywać na to, aby w tej branży sąd rozstrzygnął inaczej w tej kwestii niż w pozostałych.

---------------------

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał 4 marca 2022 r. w sprawie Pozwu Zbiorowego branży rozrywkowo – rekreacyjno – sportowej ( złożonego w styczniu 2021 r.) postanowienie o rozpoznawaniu w trybie grupowym pozwu zbiorowego dotyczącego przesądzenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez nielegalne (niekonstytucyjne) zakazy i ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią COVID-10 oraz za zaniechanie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Sąd nie zgodził się z argumentacją Skarbu Państwa zmierzającą do uniemożliwienia rozpoznania sprawy w trybie grupowym, przyznając rację stronie powodowej - przedsiębiorcom.

Przedsiębiorcy i Kancelaria odnieśli zatem pierwszy sukces w sprawach pozwów zbiorowych za lockdown’y (pierwszy sukces w ww. branży, ale również w ogóle dot. tego rodzajów pozwów zbiorowych, bowiem jest to pierwsze tego typu rozstrzygnięcie w tych sprawach). Mamy nadzieję, że trend ten zostanie utrzymany przy rozstrzyganiu spraw innych grup przedsiębiorców, w tym branży gastronomicznej.

Postanowienie to potwierdza, że podstawy prawne i faktyczne roszczeń członków branży są na tyle jednolite, że możliwe było zbiorowe pozwanie Skarbu Państwa. Postanowienie to, po jego uprawomocnieniu, otwiera drogę do dalszego, merytorycznego procedowania sprawy. Reprezentującej Skarb Państwa Prokuratorii Generalnej służy prawo do wniesienia zażalenia na ww. postanowienie.

--------------------------------

Informujemy, że w kontekście informacji z 4 marca 2022 r. dotyczącej Pozwu zbiorowego branży rozrywkowo - rekreacyjno - sportowej jesteśmy spokojni co do procedowania naszego Pozwu. Czekamy teraz na wyznaczenie przez Sąd okręgowy rozprawy w sprawie Pozwu Zbiorowego Nr 1, na której Sąd okręgowy również w sprawie naszego Pozwu potwierdzi że podstawy prawne i faktyczne roszczeń członków branży gastronomicznej są na tyle jednolite, że możliwe jest zbiorowe pozwanie Skarbu Państwa.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał dwa kolejne postanowienia o rozpoznawaniu pozwów zbiorowych w trybie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym – analogicznie, jak w przypadku branży rozrywkowo – rekreacyjno – sportowej, o czym wyżej. Wspomniane postanowienia dotyczą branży turystycznej - hoteli (postanowienie z 27 kwietnia 2022 r.) oraz branży klubów nocnych i dyskotek (postanowienie z 16 maja 2022 r.).

Zdecydowanie możemy już zatem mówić o pozytywnym dla przedsiębiorców trendzie orzeczniczym, co oczywiście dobrze rokuje dla sprawy gastronomów ?

-------------------
3 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny w sprawie Pozwu Zbiorowego Nr 1  z powództwa KADORO Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, którą reprezentuje Dorota Rydygier przeciwko Skarbowi Państwa- Radzie Ministrów reprezentowanemu przez Prezesa Rady Ministrów, Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Zdrowia, Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej poinformował o zarządzeniu doręczenia pozwanemu odpisu pozwu i zobowiązaniu go do ustosunkowania się do niego w kwestii dopuszczalności postępowania grupowego w terminie 3 miesięcy pod rygorem zwrotu pisma złożonego po tym terminie.

----------------------------

Pozew Zbiorowy Nr 1 został złożony do sądu okręgowego w Warszawie w dniu 8 listopada 2021 r. obejmuje dochodzenie szkód zarówno za okres pierwszych restrykcji, tj. od 13.03.2020 do 18.05.2020. jak i kolejnych, tj. od 24.10.2020 do 27.05.2021. W imieniu wszystkich Restauratorów Powodem jest w sprawie Dorota Rydygier - Restauratorka z Krakowa - właścicielka Restauracji Voila, których reprezentuje Kancelaria Adwokacko – Radcowska DUBOIS i Wspólnicy.

Żądaniem Pozwu zbiorowego jest ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19. Pozew zbiorowy jest pozwem „o zasadę” – oczekujemy od Sądu rozstrzygnięcia, iż Skarb Państwa powinien zapłacić Firmom odszkodowania.  Istnieje również możliwość wypłaty odszkodowania wskutek zawarcia ugody.

Szkoda poszczególnych Członków grupy obejmuje utracone korzyści (utracone zyski) oraz koszty działań dostosowujących przedsiębiorstwo do funkcjonowania w ramach wprowadzonych ograniczeń. Szkoda będzie pomniejszona o koszty stałe oraz uzyskane przychody w ramach działań dostosowujących.

Wszystkie koszty związane z obsługą administracyjno - techniczną Pozwu zbiorowego wzięła na siebie Izba i jest to finansowane z opłat Uczestników Pozwu i ich składek członkowskich.

Minimalna opłata za przystąpienie do Pozwu zbiorowego wynosiła 1.126 PLN brutto, dla tych Członków IGGP, którzy dochodzą szkody mniejszej niż 100.000 zł. Aktualne warunki finansowe przystąpienia do Pozwu uległy jednak zmianie i wynikają z zaktualizowanej Umowy obsługi prawnej, jak również z faktu, że Opłata sądowa została juz wniesiona w całości przez Firmy, które jako pierwsze przystąpiły do Pozwu.

---------------------------------------------

W dalszym ciągu można przystąpić zarówno do Pozwu Zbiorowego Nr 2 i do Pozwu Zbiorowego Nr 1.
Deklaracja przystąpienia do Pozwu Zbiorowego znajduje się tutaj: https://pozewzbiorowy.iggp.pl