ROZDZIAŁ I
Postanowienia Ogólne
§1
- Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej zwana dalej „Izbą”, działa na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 710 z późniejszymi zmianami), oraz przepisów wydanych na jej podstawie, a także zgodnie z niniejszym Statutem.
- Izba w kontaktach zagranicznych używa nazw:
a) w języku angielskim: Polish Gastronomy Chamber of Commerce,
b) w języku niemieckim: Der Polnischen Gastronomie Wirtschaftskammer,
c) w języku francuskim: Chambre de Commerce de la Gastronomie Polonaise. - Izba może posługiwać się skrótem – IGGP oraz używać wyróżniającego ją znaku graficznego.
- Czas trwania Izby jest nieograniczony.
§2
- Izba jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą na zasadzie dobrowolności przedsiębiorców z sektora gastronomii oraz powiązanych z branżą gastronomiczną, w tym prowadzących działalność szkoleniową i doradczą.
- Przez przedsiębiorcę rozumie się osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
§3
Izba nabywa osobowość prawną z dniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
§4
- Siedzibą Izby jest miasto Piaseczno.
- Izba działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.
- Izba może tworzyć swoje przedstawicielstwa w kraju i za granicą.
- Izba może tworzyć oddziały terenowe oraz filie.
§5
Izba używa następujących pieczęci:
- Pieczęć okrągła z napisem w otoku: „Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej”,
- Pieczęć z napisem: „Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej” z adresem Izby.
ROZDZIAŁ II
Cele i zadania Izby
§6
Głównym celem Izby jest działanie w interesie i na rzecz rozwoju zrzeszonych w niej przedsiębiorców.
§7
Zadaniem Izby oraz jej szczegółowymi celami jest:
- Ochrona i reprezentacja interesów zrzeszonych w Izbie przedsiębiorców z sektora branży gastronomicznej wobec administracji rządowej i samorządowej oraz współpraca z tymi jednostkami.
- Przyczynianie się do tworzenia warunków rozwoju życia gospodarczego oraz wspieranie inicjatyw gospodarczych członków Izby.
- Korzystanie z uprawnień do wyrażania opinii o projektach rozwiązań odnoszących się do funkcjonowania gospodarki oraz uczestniczenie w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w tym zakresie.
- Kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki w działalności gospodarczej, w szczególności opracowywanie i doskonalenie norm rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym w segmencie gastronomii.
- Dokonywanie ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w segmencie gastronomii.
- Popieranie we współpracy z właściwymi organami oświatowymi rozwoju kształcenia zawodowego, wspieranie nauki zawodu w zakładach pracy oraz doskonalenia zawodowego pracowników gastronomii.
- Prowadzenie działalności wspierającej współpracę zagraniczną oraz promocję polskiej gastronomii.
- Delegowanie swoich przedstawicieli, na zaproszenie organów rządowych, samorządowych i innych do uczestniczenia w pracach instytucji doradczo-opiniodawczych w sprawach działalności gospodarczej w sektorze gastronomii.
- Organizowanie i stwarzanie warunków do rozstrzygania sporów w drodze postępowania polubownego i pojednawczego.
- Wydawanie opinii o istniejących zwyczajach dotyczących gastronomicznej działalności gospodarczej.
- Prowadzenie działalności statutowej, w tym gospodarczej na rachunek własny i w kooperacji z członkami izby, a w szczególności działalności wystawienniczej, promocyjnej, szkoleniowej, wydawniczej i doradczej.
ROZDZIAŁ III
Członkowie Izby, ich prawa i obowiązki
§8
- Członkiem Izby mogą być podmioty określone w §2.
- Przyjęcie w poczet Izby następuje na podstawie uchwały Zarządu Izby po złożeniu przez kandydata pisemnej deklaracji.
- W przypadku odmowy przyjęcia w poczet członków zainteresowany może odwołać się do Walnego Zgromadzenia w terminie 7 dni od otrzymania uchwały Zarządu Izby. Odwołanie to winno być rozpatrzone na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.
- Ponownie Kandydat może złożyć deklarację w terminie 6 miesięcy od negatywnej decyzji Walnego Zgromadzenia.
- Tryb wykonywania przez członków Izby swych praw i obowiązków jest następujący: Członkowie Izby wykonują swoje prawa i obowiązki osobiście lub przez swoich przedstawicieli w przypadku, gdy nie są osobami fizycznymi. Mogą także wykonywać prawa i obowiązki przez ustanowionych pełnomocników.
- Jeden przedstawiciel może reprezentować tylko jednego członka Izby.
- Założyciele Izby stają się jej członkami z chwilą wpisania Izby do rejestru.
§9
Członkowie Izby mają prawo:
- Wybierać i być wybieranymi do władz Izby.
- Uczestniczyć w działalności Izby.
- Zgłaszać na Walnym Zgromadzeniu wnioski dotyczące działalności Izby.
- Korzystać ze świadczeń Izby.
- Świadczyć usługi Izbie.
§10
- Izba nie posiada uprawnień władczych.
- Działalność Izby nie może naruszać samodzielności członków Izby, ani też wkraczać w ich sprawy wewnętrzne.
§11
Członkowie Izby zobowiązani są:
- Przestrzegać postanowień statutu Izby oraz regulaminów i uchwał jej władz.
- Współdziałać w realizacji celów statutowych Izby.
- Regularnie płacić składki członkowskie, według zasad wskazanych w § 26 ustęp 4 do 7 Statutu.
- Brać czynny udział osobiście lub za pośrednictwem swych przedstawicieli w pracach Izby.
- Przestrzegać norm współżycia społecznego i etyki zawodowej.
- Wskazywać Zarządowi Izby liczbę lokali gastronomicznych prowadzonych przez członka Izby, od której uzależniona jest wysokość składki.
§12
Członkostwo w Izbie ustaje w przypadku:
- Dobrowolnego wystąpienia z Izby zgłoszonego na piśmie Zarządowi Izby za uprzednim jednomiesięcznym wypowiedzeniem. W takim przypadku zapłacone składki za rok bieżący nie podlegają zwrotowi.
- Skreślenia z listy członków Izby na podstawie uchwały Zarządu Izby z powodu: śmierci członka Izby, zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, nieprzestrzegania postanowień Statutu, likwidacji prowadzenia takiej działalności, powtarzającym się niegodnym zachowaniem, uporczywym łamaniem norm współżycia społecznego i etyki zawodowej lub niepłacenia składek członkowskich w pełnej wysokości w terminie 30 dni od doręczenia wezwania do ich zapłaty. W takich przypadkach zapłacone składki za rok bieżący nie podlegają zwrotowi.
- Od uchwały Zarządu Izby o skreśleniu, zainteresowany może wnieść odwołanie do Walnego Zgromadzenia w terminie 7 dni od daty otrzymania uchwały Zarządu. Decyzja Walnego Zgromadzenia w tym zakresie jest ostateczna.
§13
- Osobom, które położyły szczególne zasługi w realizacji celów statutowych Izby, Walne Zgromadzenie na wniosek Rady może nadać godność honorowego członka Izby. W takim samym trybie Walne Zgromadzenie Członków może pozbawić godności członka honorowego o ile będą ku temu ważne powody.
- Członkowie honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Izby, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich.