Odwołane loty - należy ci się odszkodowanie

W ostatnim czasie pojawiło się wiele problemów z podróżami lotniczymi - większość z nich spowodowana jest strajkami. Sprawdź jakie prawo przysługuje konsumentom.

 

Jak wyjaśnia na swojej stronie Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce (ECK), w przypadku odwołanego lotu, pasażerowi przysługuje:

- zwrot kosztu biletu bądź zaoferowanie innego połączenia z punktem docelowym,

- prawo do opieki: posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania, dwie rozmowy telefoniczne i maile,

- zakwaterowanie w hotelu oraz transport między lotniskiem a hotelem, gdy występuje konieczność dłuższego oczekiwania na lot zastępczy,

- prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, chyba że lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności lub pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu przynajmniej na 2 tygodnie przed planowanym lotem.

Jeśli chodzi o nadzwyczajne okoliczności, to ECK wymienia następujące przykłady: złe warunki atmosferyczne; klęski żywiołowe; strajki strony trzeciej, np. personelu lotniska; destabilizacja polityczna; zagrożenie bezpieczeństwa; ograniczenia w kontroli ruchu lotniczego, np. zamknięcie pasa startowego; uderzenia ptaków (zderzenie samolotu z ptakiem); ukryte wady produkcyjne samolotu.

Co zrobić, gdy lot zostanie odwołany?

ECK wyjaśnia, że w przypadku odwołania lotu pasażerowie mogą rezygnować z lotu i uzyskać zwrot pełnych kosztów lub przebukować lot, na pierwszy możliwy termin.

"Jeżeli pasażerowie zdecydują się na przebukowanie na kolejny lot. Linia lotnicza obsługująca opóźniony lot powinna zapewnić im opiekę w czasie oczekiwania na lot zastępczy" - tłumaczy Centrum. Dodaje, że "jeżeli linia lotnicza nie zapewni noclegu ani transportu do hotelu, pasażer może domagać się zwrotu na podstawie kopii paragonów/faktury".
Opóźniony lot - odszkodowanie

W przypadku przybycia do miejsca docelowego z co najmniej 3 godzinnym opóźnieniem - przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro, chyba że lot został odwoła
ny z powodu nadzwyczajnych okoliczności.

Źródło: www.konsument.gov.pl


Artykuł powstał we współpracy z LEXNONSTOP
https://lexnonstop.com/