Spotkanie Zarządu IGGP w Ministerstwie Finansów w sprawie 5% VAT dla gastronomii
W dniu 3 stycznia 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie, którego tematem była: Jednolita stawka 5 % VAT na usługi i produkty gastronomiczne.
Przedmiotem Spotkania były Propozycje Rozwiązań jakie Przedsiębiorcy związani z branżą gastronomiczną zgłaszają Posłom i Senatorom RP oraz przedstawicielom Rządu RP, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
W spotkaniu w Ministerstwie Finansów uczestniczyli Przedstawiciele Przedsiębiorców:
Ewa Gutkowska – Członek Zarządu IGGP – inicjatorka spotkania,
Jacek Czauderna – Prezes Zarządu IGGP,
Sławomir Grzyb – Sekretarz Generalny IGGP,
Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców,
Sylwester Cacek – Prezes Zarządu Związku Pracodawców HORECA.
Ministerstwo Finansów reprezentowali:
Paweł Selera – Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług,
Katarzyna Nowicka – Naczelnik Wydziału Rozliczeń Krajowych,
Robert Michalski – Zastępca Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej,
Cezary Łuniewski – Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz.
Ministerstwa Rozwoju i Technologii reprezentowali:
Wojciech Paluch – Dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
Joanna Drobińska – Krajowy Koordynator Promocji Przedsiębiorczości.
Wstępem do tego spotkanie było zebranie Zarządu IGGP w dniu 12 września 2022 r. z Minister Agnieszką Ścigaj w Biurze Rzecznika MŚP – Adama Abramowicza z przedstawicielem Ministerstwa Finansów - Bartłomiejem Kołodziejem przy udziale on line przedstawicieli Zespołów Rady Przedsiębiorców.
Na spotkaniu, zainicjowanym przez IGGP w Ministerstwie Finansów, przedstawiono szczegóły propozycji branży gastronomicznej, jak również różnice dotyczące obrotu gospodarczego w gastronomii w porównaniu ze sprzedażą detaliczną podobnych produktów. Przedsiębiorcy przedstawili sytuację w polskiej gastronomii w 2022 r. Omówiono propozycje zrównania stawki VAT na wszystkie produkty i usługi gastronomiczne do 5% i czynniki wpływające na rozwój branży, jak również aspekty społeczne, podatkowe, ekonomiczne i biznesowe takiej zmiany.
Nie negując pewnych zalet rozwiązania polegającego na ujednoliceniu stawek VAT – w szczególności efektu w postaci uproszczenia stosowania przepisów VAT w obszarze dostarczania żywności – przedstawiciele Ministerstwa Finansów wskazali również na negatywne aspekty takiego rozwiązania, przede wszystkim koszty budżetowe obniżenia do 5% wszystkich świadczeń wykonywanych w ramach gastronomii (w tym napojów alkoholowych). Ich wysokość nabiera szczególnego znaczenia w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej w kraju, jak również konieczności ponoszenia zwiększonych wydatków na obronność
Rozmawiano również na temat uszczelnienia fiskalizacji transakcji w branży gastronomicznej.
Znacznym wsparciem dla Przedsiębiorców gastronomicznych było wystąpienie Adama Abramowicza – Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który również ze zrozumieniem przyjmował argumenty przedstawicieli Ministerstwa Finansów.
Podczas spotkania przedstawiona została również propozycja Prezesa IGGP – Jacka Czauderny powołania Zespołu Roboczego Przedsiębiorców i Przedstawicieli Ministerstw w celu wypracowania zakresu zmian w przepisach Ustawy VAT, jakie przedstawią reprezentanci środowisk gastronomicznych Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu.
Historia Projektu: Jednolita stawka 5 % VAT na usługi i produkty gastronomiczne
21 września 2020 r. IGGP złożyła na ręce Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego Petycję, która proponowała wprowadzenie jednolitej stawki 8% podatku od towarów i usług w gastronomii.
27 września 2021 r. IGGP, ponownie złożyła do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego Petycję, która proponowała jednolitą stawkę 5% podatku od towarów i usług w gastronomii.
14 grudnia 2021 r. po kolejnych falach pandemii IGGP złożyła za pośrednictwem Posłów Sejmu RP Projekt Ustawy obniżenia stawki VAT do 5 % do Marszałek Sejmu RP, podpisany przez 37 Posłów.
21 lutego 2022 r. IGGP złożyła ponownie Petycję do Ministra Finansów Mateusza Morawieckiego w związku z tym, że na początku 2022 r. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w walce z kryzysem, Rada Ministrów wraz z nowym Ministrem Finansów, doprowadziła do obniżenia Podatku VAT do 0 % na żywność, jak również obniżenie podatku VAT na energię i paliwa, uznając nasze postulaty obniżenia podatku VAT za właściwe. Branża Gastronomiczna nie zyskała na tej obniżce, ponieważ nie zmieniła się stawka sprzedażowa podatku VAT w gastronomii.
12 września 2022 r. w Biurze Rzecznika MŚP – Adama Abramowicza odbyło się spotkanie Zarządu IGGP z Minister Agnieszką Ścigaj oraz przedstawicielem Ministerstwa Finansów - Bartłomiejem Kołodziejem przy udziale on line przedstawicieli Zespołów Rady Przedsiębiorców.
12 września 2022 r. w Sejmie RP odbyła się Debata z udziałem Posłów, Senatorów i Przedsiębiorców gastronomicznych z całej Polski na temat stawki 5% VAT w gastronomii oraz kryzysu w branży gastronomicznej.