FAQ

 1. Dlaczego Pozew zbiorowy ?
  Pozwy zbiorowe to niższe koszty jednostkowe zarówno, koszty sądowe jak i koszty zastępstwa procesowego.
 2. Ile to będzie mnie kosztowało ? 
  Dzięki procedurze Pozwów zbiorowych można bardzo obniżyć koszt. Złożenie pozwu i prowadzenie sprawy w pierwszym postępowaniu szacujemy na kwotę 500 PLN dla Członków IGGP oraz 2..500 PLN dla pozostałych firm. Kolejne postępowania i ewentualne kolejne instancje będą się wiązały z dalszymi kosztami. Ale wtedy każdy będzie wstanie ocenić szansę na sukces i uzyskanie pozytywnego wyroku oraz uzyskanie odszkodowania.
 3. Jakie są szanse na uzyskanie odszkodowania od Państwa ? 
  Nikt nie jest wstanie podać procentowych szans wygrania. Cały czas trwają i będą trwały analizy i przygotowanie pozwów. Gdyby z jakichkolwiek powodów do złożenia pozwu nie doszło, kwoty wpłacone na poczet pozwów zostaną zwrócone.
 4. O co będzie pozywany Skarb Państwa w Pozwach zbiorowych? 
  Pozew będzie o odszkodowanie, czyli o utracone przychody w okresie gdy zamkniecie lokali nastąpiło na podstawie rozporządzenia.
 5. Jeśli przystąpię do pozwu teraz, a straty będę ponosił w kolejnych miesiącach to czy zostaną one uwzględnione w pozwie?
  Przygotowanie Pozwu zbiorowego zajmie od 5 do 7 miesięcy. Jeszcze po złożeniu pozwu będzie można uzupełniać dokumenty związane z wykazaniem kwoty szkody.
 6. Jak długo będzie trwała cała procedura (postępowanie we wszystkich instancjach) ?
  Należy pamiętać, że uzyskiwanie od Skarbu Państwa odszkodowania to nie jest prosta sprawa. Należy się liczyć z tym, że w przypadku niekorzystnego dla siebie wyroku Skarb Państwa będzie się odwoływał. Cała droga sądowa może więc trwać od 3 do nawet 5 lat.
 7. Czy będzie mi to zajmowało dużo czasu ?
  Przygotowujemy wszystko w taki sposób by maksymalnie uprościć ilość dokumentów i by poszczególni restauratorzy nie byli zaangażowani w sam proces.
 8. Co mogę zyskać ?
  W Pozwie zbiorowym wszyscy będziemy domagali się od Skarbu Państwa naprawienia szkody spowodowanej rozporządzeniem o ograniczeniu działalności lokali gastronomicznych. Mówimy więc o utraconych korzyściach jakie moglibyśmy uzyskać gdyby lokale nie były zamknięte.
 9. Jak będzie wyliczana moja szkoda ?
  Cały czas trwają prace nad przygotowaniem dokładnej metodologii wyliczania szkody, która będzie budziła jak najmniejsze wątpliwości w Sądzie. Z całą pewnością do określenia szkody niezbędne będą wydruki z drukarek fiskalnych, deklaracje podatkowe, dokumenty finansowe firmy.
 10. Czy Pozew zbiorowy obejmie tylko lokale gastronomiczne?
  Tak, ze względu na wspólną metodologię wyliczania szkody jak i wspólne podstawy prawne dochodzenia szkody pozwy mogą obejmować tylko gastronomię. Hotele, firmy eventowe, siłownie itd. powinny poszukać własnych rozwiązań na pozwy zbiorowe.


  Masz inne Pytania? Zadzwoń do lokalnego lidera IGGP w swoim województwie lub napisz na adres pozew@iggp.pl, albo wypełnij poniższy Formularz